Norite ūkininkauti ir laikyti gyvulių? Jums reiktų žinoti keletą svarbių dalykų. Vienas jų – visiems gyvuliams yra reikalingas specialus ūkinių gyvulių registravimas. Apie tai plačiau papasakojo RVAC.lt atstovai.
Gyvulių registravimo vieta
Visi ūkiniai gyvuliai turi gyventi tinkamose sąlygose. Balkone ar palapinėje už sodybos negalima auginti ožkos ar avies – ji turi turėti tvartą, atitinkantį bent minimalius higienos ir saugumo reikalavimus. Dėl to ūkininkas, registruojantis gyvulius turėtų sutvarkyti ir gyvulių registravimo vietos dokumentus.
Dar viena svarbi priežastis, kodėl reikia registruoti gyvulių gyvenamąsias vietas yra užkrečiamųjų ligų prevencija. Jei ūkyje kiltų kokia užkrečiama liga, pirmiausiai jos būtų ieškoma gyvenamojoje vietoje. Tada būtų daug paprasčiau nuspręsti, kaip užkirsti kelią ligos plitimui ir ką daryti su gyvenamąja vieta, kaip ją dezinfekuoti.
Gyvenamoji vieta yra reikalinga ir pervežamiems gyvūnams. Jei jūsų gyvulių prieauglis yra išvežamas į kitus ūkius ar ūkius kitose šalyse, tokiems gyvūnams reikalingi kelionės dokumentai, kurie išrašomi tiksliai pagal gyvenamąją vietą.
Gyvulių kelionės dokumentai
Kad gyvulius specialiu transportu būtų galima vežti į skerdyklą ar į kitą ūkį, reikalingi specialiai paruošti kelionės dokumentai. Jei pakeliui tokį transportą sustabdo kelių policija arba muitinės pareigūnai ir paprašo įrodyti krovinio kilmę, tokie dokumentai yra reikalingi. Policijos pareigūnai gali patikrinti, ar iš tiesų vežami tie gyvūnai, kurie nurodyti kelionės dokumentuose.
Gyvulių kelionės dokumentuose nurodomi gyvulių ženklinimo duomenys, kuriuos galima sutikrinti internetinėse duomenų bazėse.
Gyvulių ženklinimas
Kad oficialūs asmenys ir pareigūnai, dirbantys su žemės ūkiu nusprendžia patikrinti laikomų gyvulių sąlygas, jie tikrina ir specialius gyvulių ženklinimo duomenis. Karvės, ožkos, avys, alpakos ir kiti kanopiniai dažniausiai turi įsagus ausyse, ant kurių parašytas jų numeris. Arkliams po oda įvedama mikroschema, kaip naminiams gyvūnams šunims ir katėms. Kiaules ženklinti reikia tik prieš vežant į skerdyklą. Tai daroma specialiomis tatuiruotėmis. Visa tai padeda paprasčiau atsekti, iš kur yra kilęs gyvūnas.
Tokie patikrinimai reikalingi keliais atvejais:
-
Kai randamas dėl ligos kritęs gyvūnas;
-
Kai randamas nužudytas gyvūnas (autoįvykio metu, per medžioklę, laukinių gyvūnų, žmogaus);
-
Kai sugaunamas atklydęs gyvūnas;
-
Kai ieškoma pavogto arba dingusio gyvūno;
-
Kai gyvūnai yra eksportuojami į kitas šalis.
-
Kai siekiama gauti kompensaciją iš valstybės ar draudimo bendrovės.
-
Kai kyla įtarimų dėl gyvulių kilmės.
Sutikrinami gyvulių įsagai su registravimo duomenimis ir pasitikrinama, ar iš tiesų savininkas sutampa. Taip siekiama išvengti nelegalios prekybos, sukčiavimo atvejų, kai nuperkamas vienas gyvūnas, o gavėjui pristatomas kitas.
Gyvuliai registruojami specialioje duomenų bazėje. Tai savotiškas gyvulių „registrų centras“, kur surenkama visų gyvulių informacija. Registruoti būti per tam tikrą laiką nuo gimimo ir atjunkymo. Netekus gyvūno, būtina taip pat pranešti, kad jis iš duomenų bazės būtų iš karto išbrauktas. Prie šios duomenų bazės priėjimą turi veterinarai, žemės ūkio ministerijos atstovai, dirbantys su gyvulininkyste. Gyvulių registravimas nėra sudėtingas procesas, tačiau jis labai reikalingas, nes tada galima tiksliai žinoti, kiek gyvulių auginama ir kaip jie yra panaudojami.