Kiekvienam geram derybininkui derybu mokymai yra reikalingi vien tam, kad jis išliktų tuo geru derybininku. Jeigu žmogus nusileis pats sau ir galvos, kad jau pasiekė viską ir yra tobulas, tuomet sėkmė jį apleis. Tad štai keletas esminių principų, norint būti geru derybininku.
Tobulėti ir mokytis
Kaip jau minėjome, derybu mokymai turėtų būti prioritetai kiekvienam. Patys geriausi vadovai, valdytojai, derybininkai, organizatoriai, lyderiai – visuomet stengiasi tobulinti save ir siekti geresnių rezultatų ne dėl kitų, ne prieš kitus pasipuikuoti – o sau. Tam, kad žinotų, jog sutvirtėjo. Tam, kad žinotų, kad gali padaryti daug ir dar daugiau. Derybos reikalingos įvairiose gyvenimo srityse: darbe, moksle, pardavimuose, tiesiog kasdienybėje, net šeimoje. Tad tai įgūdis, kurį verta lavinti kiekvienai komunikuojančiai būtybei.
Mokėti išklausyti
Svarbi derybininko savybė – išklausymas. Dar kitaip tai vadinama empatija. Taigi, reikia mokėti išklausyti ir suprasti kito žmogaus silpnybes, jausmus, potyrius. Tik tada galėsite daryti kažką toliau tinkamai. Galėsite rasti su žmogumi bendrą kalbą. Nes kalbėjimas yra pirmiausia išklausymas. O klausytis reikia net ir tada, kai žmogus pasako labai nedaug. Žinokite: jis pasakė, kiek galėjo, ir iš to reikia darytis išvadas.
Suprasti, kur yra oponento silpnybės
Taip pat reikėtų iš tų visų kalbų suvokti, kas yra oponento silpnosios vietos. Ko tas žmogus bijo, dėl ko jis nerimauja labiausiai? Savo pasiūlymu jums kažkokiu būdu reikia užtikrinti, kad jūs tas jo silpnąsias vietas apeisite ir jam kaip tik dėl to bus labai gerai. Pavyzdžiui, gal žmogus labiausiai bijo kažkokio finansinio nesaugumo. Gal bijo vienatvės. Gal bijo kažkokio užsistovėjimo. Visa tai reikia suprasti bendraujant, nes tai praverčia derantis.
Nusistatyti rezultatų karteles
Derybų metu jums reikėtų tikėtis įvairių rezultatų. Tačiau, kad ir koks rezultatas būtų, tai būtų vienas iš rezultatų, kuriuos jūs jau numatėte iš anksto. Turėkite karteles arba pakopas tiems rezultatams. Pvz., pirma aukščiausia pakopa – kai išpildomi visi jūsų lūkesčiai. Antra pakopa – kai jūsų lūkesčiai išpildomi iš dalies. Trečia pakopa – kai išpildoma tik pusė jūsų lūkesčių. Ketvirta pakopa – kai jūsų lūkesčių išpildoma visiškai per mažai ir tai jūsų netenkina. Penkta pakopa – visiškai neišpildoma jūsų lūkesčių. Visada pagalvokite apie šiuos variantus ir apsispręskite, kokia gali būti žemiausia pakopa, su kuria jūs sutiktumėte. Nebijoti pasirodyti stipriais ir dominuojančiais, kada jau siūlysite sprendimus.