Ar po Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš Europos Sąjungos, Nacionalinė Sveikatos Tarnyba gali pritrūkti prezervatyvų ir kitų kontraceptinių priemonių?
Verta prisiminti, kad visi šie vaistai ir apsisaugojimo priemonės turi galiojimo datą.
Dėl grėsmės, kad „Brexit“ gali baigtis be susitarimo, vis daugiau britų piliečių pradeda kaupti maisto atsargas ir vaistus. Dėl numatomo pasienio vėlavimo ir muitinės formalumų, kyla vaistų kainos, vos per kelis mėnesius padidėjusios net šešis kartus. Kai kuriuos vaistus jau tapo sunku gauti. Sveikatos apsaugos valstybės sekretorius netgi užsakė skraidyti skubius vaistus ir investavo į šaldytuvus jiems gabenti.
Dar nėra pranešta, kas atsitiks su Jungtinės Karalystės kontraceptikų tiekimu, įskaitant prezervatyvus, kontraceptines tabletes ir spirales, kol vyriausybė nepasiekė prekybos susitarimo pagal 50 straipsnį iki kovo mėnesio 29 dienos.
Nacionalinė sveikatos tarnyba (angl. NHS) tapo viena iš pirmųjų sveikatos sistemų pasaulyje, suteikusi nemokamą kontracepciją po 1967 m. Nacionalinės sveikatos tarnybos (šeimos planavimo) ir 1974 m. reorganizavimo akto. Gebėjimas kontroliuoti vaisingumą, nepriklausomai nuo pajamų, yra vienas iš svarbiausių veiksnių, skatinančių moterų emancipaciją: kontracepcija sumažina paauglių nėštumo rodiklius, o tai leidžia moterims baigti išsilavinimą.
Daugelis moterų dėl medicininių priežasčių vartoja hormonines kontracepcijas. Apsisaugojimo metodai taip pat padėjo sumažinti lytiniu keliu plintančių infekcijų pavojų. Kontraceptikai yra esminė šiuolaikinio gyvenimo dalis – du trečdaliai 20–24 metų amžiaus moterų naudoja kontraceptines tabletes Jungtinėje Karalystėje.
Taigi, kaip bus paveikta kontracepcija, jei Jungtinė Karalystė paliks Europos Sąjungą be prekybos susitarimo? Kontraceptikų tiekėjai ir gamintojai šiuo metu daugiausia yra tarptautinės kompanijos, o kompanijos iš kitų šalių turi tik pagrindines savo būstines. Pavyzdžiui, Durex prezervatyvai, populiariausias prezervatyvų prekės ženklas Jungtinėje Karalystėje, pradėjo savo veiklą kaip ,,Londono Rubber Company‘‘ ir dabar priklauso britų kompanijai „Reckitt Benckiser“, tačiau gamyba yra tik Kinijoje, Indijoje ir Tailande.
Didžiausias kontraceptinių tablečių tiekėjas, įskaitant „kito ryto“ tabletę po nesaugaus lytinio akto, yra „Bayer“. Vokietijos bendrovė išleido pareiškimą, kuriame nurodė, kad jie atsargas Jungtinėje Karalystėje sukurs prieš 2019 m. Kovo 29 d. Boots, vienas iš pirmaujančių britų prezervatyvų ir kontraceptinių vaistų farmacininkų, teigė, kad atidžiai stebi padėtį ir ruošia šešias savaites papildomų vaistų ir medicinos produktų atsargų, kurias turi laikyti leidimų prekiauti turėtojai, ir peržiūrėti vaistų transportavimo maršrutus. Jame taip pat įvedamas gebėjimas įgyvendinti protokolus, dėl kurių gali rimtai trūkti vaistų.
Kontraceptikai šiuo metu nėra įtraukti į medicinos produktų, kuriuos Nacionalinės Sveikatos Tarnybos vaistinių tiekėjai pateikė Farmacijos paslaugų derybų komitetui, sąrašą. (Tadalafilis, vaistas nuo erekcijos disfunkcijos, yra įtrauktas į šį sąrašą.) Tačiau egzistuoja labai realus pavojus, kad po Junginės Karalystės pasitraukimo iš Europos Sąjungos šiems gyvybiškai svarbiems vaistams bus ribota prieiga, nes atsargos bus mažos.
Verta prisiminti, kad visi šie vaistai ir apsisaugojimo priemonės turi galiojimo datą. 2018m gruodžio mėn. paaiškėjo, kad vaistinėms gali būti suteiktos ypatingos galios blokuoti ar pakeisti alternatyvius receptus vaistų trūkumo atveju. Gali būti, kad pacientai turės pakeisti kontraceptinių tablečių rūšis. Jei šios priemonės nepavyks, britai gali susidurti su tuščiomis lentynomis šeimos planavimo eilėse.
Prognozuojant kontracepcijos trūkumo poveikį gyventojams reikalauja mažos vaizduotės:
mažiau saugaus sekso ir daugiau neplanuotų nėštumų. Kita galimybė būtų asmenims, kurie naudojasi alternatyviu kontracepcijos metodu, pavyzdžiui, sterilizacija. Pastaruoju metu egzistuoja įdomios paralelės. Praėjusį mėnesį Naujoji Zelandija patyrė receptinių prezervatyvų ir kombinuoto geriamojo kontraceptiko ,,Levlen ED‘‘ trūkumą, gydytojams nurodant racioną vartoti kontraceptikus. Kai Donaldas Trumpas buvo išrinktas Jungtinių Valstijų prezidentu, kilo susirūpinimas dėl galimybės ateityje naudotis kontracepcija ir moterų sveikatos paslaugomis.
Tuomet JAV, moterys prarado kontrolę dėl savarankiškumo ir vaisingumo, moterys pradėjo kaupti B planą, skubios kontracepcijos priemonę. „Twitter“ buvo užtvindytas ,,Geraisiais Samariečiais‘‘, siūlančiais visoje šalyje išsiųsti skubią kontracepciją moterims, kurioms gresia prarasti galimybę gauti kontracepcijos priemones. Ar britų moterys pradės mąstyti taip pat , kad Jungtinės Karalystės pasitraukimas is Europos Sąjungos eina link bedugnės?
Straipsnį paruošė www.sargiai.lt – prezervatyvai internetu pigiau, komanda.