Kaip žinoti, kad veršelis, kurį norite įsigyti savo fermai yra nevogtas? Ar jo šeimininkas yra būtent tas ,kas sakosi esąs? Tai galima nesunkiai padaryti, jei gyvūnas yra paženklintas ir ausyje turi įsagą.
Įsagai galvijams – tai dažniausiai geltoni „auskarai“, segami į abi ausis. Jie pagaminti iš itin tvirto plastiko, todėl nelūžta ir nepasimeta, kai gyvulys trinasi į sieną ar tvorą. Įsagai galvijams turi savo numeraciją ir sutartinius ženklus. Pakanka juos suvesti į specialią duomenų bazę ir gausite duomenis apie gyvulį, iš kokios jis bandos, kokio ūkio, kas ūkio šeimininkas, kokia jo būklė, veislė, sveikata.
Kiek kainuoja galvijų įsagai?
Įsagų galvijams kainos yra gana įvairios. Jos priklauso nuo plastiko kokybės, taip pat gyvulio rūšies, nes vieni įsagai yra mažesni, kiti – didesni.
Populiariausi įsagai skirti karvėms, jaučiams ir veršeliams. Poros kaina – 0,97 euro (su PVM). Perkant didesnius kiekius galima gauti ir už mažiau. Avių ir ožkų įsagai kainuoja mažiau – po 0,64 euro už porą, nes yra mažesni. Kiaulių įsagai dar pigesni – po 0,14 euro už porą. Arkliai įsagų neturi, jiems po oda patalpinamos specialios mikroschemos, kaip naminiams gyvūnams. Mikroschema paprastai kainuoja 3,5 euro, bet apie tai – kitame straipsnyje.
Kas yra atgaminti įsagai galvijams
Atgaminti įsagai galvijams yra įsagai, kuriuos galvijas pametė, tačiau juos reikia atgaminti su tais pačiais numeriais. Atgaminimas vyksta užfiksavus likusio įsago kitoje ausyje duomenis, arba juos atkūrus iš registruotų gyvulių duomenų bazės. Reikalinga tam tikra procedūra, kad būtų patikrinama, ar įsagai negaminami papildomai, kai jų niekas nėra pametęs. Taip užkertamas kelias nelegaliam gyvulių dauginimui.
Atkurti įsagai galvijams kainuoja 1,34 euro už vieną (ne už porą).
Įsagus įsegti galima specialiomis replėmis. Įsegti įsagus gali tik tie žmonės, kurie yra išklausę specialius kursus ir mokymus, taip pat veterinarai. Pati įsegimo procedūra yra skausminga, todėl reikia imtis visų saugumo priemonių, kad gyvulys nepasibaidytų ir nesužalotų jį ženklinančio žmogaus.
Daug kas klausia, ar įsagai yra privalomi. Jei gyvūnas auginamas legaliai, įsagai yra privalomi. Taip vykdoma visų gyvulių kontrolė. Nereikia kas mėnesį gyvulių surašyti – gimė veršelis, jam įsegė įsagus visam gyvenimui, užpildė formą internetu ir viskas. Tokiu būdu Žemės ūkio ministerija visada tiksliai žino, kiek gyvulių yra auginame įvairiuose ūkiuose ir fermose. Jei nėra įsago, o gyvulį pavogė, jis laikomas nelegaliu ir jokios kompensacijos nebepriklauso. Ta pati situacija ir kai gyvulius užpuola vilkai. Net jei prarandamos ausys, įsagus visada galima atkurti iš duomenų bazės. Taip pildomos paraiškos kompensacijai gauti už kritusius gyvulius. Dėl to gyvulių įsagai yra privalomi. Tada jų vagys stengiasi nevogti, nes atsekimas gana greitas. Parduoti gyvulį sužalotomis ausimis rizikinga, nes pirkėjas prašys įsagų informacijos…