Visi prisimenate televizijos laidą su slaptos kameros pavadinimu? Ten slapta kamera būdavo labai išraiškinga, didelė kaip lagaminas, ir su ja kažkas filmuodavo iš už kampo kokį nors nelaimėlį, paslystantį, nukrentantį ir kitaip juokingai turintį problemų. Tai buvo ankstyvos nepriklausomybės Lietuvoje laida, ir tuo laikotarpiu tokių laidų dar nelabai buvo, o slaptų kamerų – juo labiau. Tai buvo laikai, kai apskritai filmavimas ir fotografavimas dar buvo retas bei ypatingas reiškinys. O kaip yra dabar? Dabar mus nuolatos kažkas stebi, filmuoja, transliuoja, ir jau kuriami bei atnaujinami įstatymai, bandantys kovoti su šiuo reiškiniu.
Įstatymai ragina rinkti informacijos kuo mažiau, bet tai komplikuota
Pastaruoju metu vis netyla kalbos apie tai, kad slaptos kameros filmuoja aplinką, tačiau nėra būdo to apriboti, kadangi įstatymai kalba nekonkrečiai. Teigiama, kad duomenų reikia rinkti kuo mažiau ir tik kai tai būtina, tačiau kaip tai nustatyti? Todėl informacijos yra renkamos nuolatos, taip pat ir filmuota vaizdo medžiaga.
Draudžiama viešinti nepilnamečių vaizdus
Kai draudimai yra konkretūs ir turi savo tikslius pavadinimus, tuomet su jais yra paprasčiau. Štai pavyzdžiui nepilnamečių duomenų apsaugos įstatymas draudžia viešinti vaizdus, kuriuose nepilnamečiai matomi. Galima viešinti tik su tėvų ar globėjų sutikimu. Tad kuomet mamos į feisbuką kelia savo vaikų nuotraukas, jos įstatymo iš esmės nepažeidžia. Tačiau jeigu reporteriai kažkur nufilmuos žmonių susibūrimą, kur bus ir vaikų, tuomet nepilnamečių veidai turės būti užtušuoti arba "užblurinti".
Mus stebi viešose vietose
Žinoma, labai dažnai mus tiesiog stebi viešose vietose, kur bepasisuktume. Ar būtume parduotuvėje, ar miesto aikštėje, ar pagrindinėje gatvėje, ar kažkokiame dideliame renginyje. Privačios ir valstybinės kameros filmuoja mus. Taip pat degalinėse, stotyse ir kitur. Tas stebėjimas yra labai įprastas dalykas, ir gal mūsų net nekliudo, tačiau jį taip pat siekiama uždrausti ar apriboti, nors dar neaišku, kaip tą padaryti.
Stebi kaimynai
Taip pat slaptos kameros kaimynystėje veikia siekiant užtikrinti saugumą. Jeigu apiplėš namą, kažką užpuls netoliese, kamerose esanti medžiaga leis atpažinti nusikaltėlis, juos lengviau surasti.
Dronai
Daug diskusijų sukėlę dronai dabar vis populiaresni. Jau sunku įsivaizduoti filmą ar reklamą, kur nebūtų panaudotas žvilgsnis iš drono. Šios priemonės lengvai prieinamos, jas galima įsigyti už nedidelę kainą, dėl to daug kas jas įsigyja, tuo labiau, kas kuria kiną, video. Tad nieko keisto, jeigu gyvenant vaizdingoje vietoje, nuolatos aplink girdite burzgimą ir matote skraidančius dronus.