Dantų implantų technologija laikui bėgant išties ištobulėjo, o šiandieniniai implantai yra ilgalaikiai, patogūs ir stabilūs. Bet iki šiandieninės sėkmės nueitas ilgas kelias. Ar kada nors susimąstėte, kaip atsirado šiuolaikiniai implantai?
Su dantų netekimu susiduriame ne tik mes, bet ankstesnės civilizacijos. Pirmieji žinomi „dantų implantai“ iš tikrųjų buvo iš jūros kriauklių ir akmenų, kuriuos senovės majai maždaug 7-ajame amžiuje tvirtindavo žandikaulyje kaip dantų pakaitalą. Yra archeologinių įrodymų, iš kurių matyti, kad tokios kriauklės ir akmenys kartais buvo „įlydomi“ į žandikaulį, kad būtų užtikrinta galimybė kramtyti.
Po II-ojo Pasaulinio karo du JAV odontologai, dr. Normanas Goldbergas ir dr. Aaronas Gershkoffas pradėjo bendradarbiauti sukuriant pirmąjį sėkmingą implantą, kuris, tiesa, skyrėsi nuo šiandieninių tuo, kad nebuvo implantuojamas į kaulą. Dirbtinį dantį laikydavo plieninis lankas, prijungtas tiesiai prie kaulo po antkauliu ir gleivine. Toks metodas buvo vadinamas subperiostiniu ir nors iš pradžiųatrodė perspektyvus, ilgainiui pacientams kildavo komplikacijų, pasibaigdavusių net mirtimi. Galiausiai Amerikos dantų gydymo asociacija pilnai nepripažino subperiostinio lanko tinkamo naudoti kaip dantų implantą.
Vėliau buvo išrasta ir kitų implantacijos metodų, tačiau komplikacijos buvo dažnos, o chirurginis gydymas buvo ilgas ir skausmingas. Viskas pasikeitė kai chirurgas iš Švedijos Per-Ingvaras Brånemarkas, šiandien žinomas kaip šiuolaikinio dantų implanto tėvas, padarė atradimą, kad titanas turi unikalią savybę suaugti su kaulais. Toks kaulo sugebėjimas susijungti su dirbtine medžiaga buvo pavadintas oseointegracija. Nors pirmuosius implantus profesorus Brånemarkas savo pacientui, kurio netenkino laikini dantu protezai, įsriegė dar 1965-aisias, savo tyrimus tęsė ir rezultatus Švedijos vyriausybei pristatė tik po gero dešimtmečio. Galiausiai šį metodą pripažino ir Amerikos dantų gydymo asociacija. Pirmasis Brånemarko pacientas Gösta Larsson iki pat savo mirties 2006-aisias, t.y. daugiau nei 40 metų, sėkmingai naudojosi įsriegtais prie kaulų prigijusiais 4 titano varžtų implantais, laikančiais apatinių dantų tiltą. Antrasis pacientas, Sven Johansson, tebėra gyvas ir šiais implantais tebesidžiaugiau jau daugiau nei 50 metų.
Argi nenuostabu, kad esame liudininkai to, kaip žmoniją tūkstantmečius kankinusi problema įveikta vos prieš penkis dešimtmečius. Šiandien implantacija gali suteikti šsą džiaugtis pilnaverčiu gyvenimu ne tik praradusiems vieną, kelis, bet ir visus dantis. Jei reikalingi dantu implantai Klaipedoje, rekomenduojame kreiptis į odontologijos klinika Vaidenta, kur gausite daugiau informacijos.