Mūsų maisto racionas nebeapsiriboja vien tik Lietuvos kaime užaugintais maisto produktais. Net ir tradiciškai lietuviškomis laikyti produktai – bulvės, kitos daržovės, pienas, mėsa – dažnai atkeliauja iš svetur. Jei taip pigiau – iš to išlošia visi (na, galbūt išskyrus pačius ūkininkus). Parduotuvių lentynose galima išvysti daug produktų, kurie kažkada buvo egzotiški, bet šiandien jau yra tapę įprastu ant lietuviško stalo: įvairiausi riešutai (pistacijos, braziliniai ar kedro riešutai…), Lietuvoje neaugančios uogos (acai, goji) ar šiltuose kraštuose užauginti vaisiai (apelsinai, citrinos, bananai…). Apie egzotiką primenantys produktai didsniuose Lietuvos prekybos centruose pasirodo kone kiekvieną dieną.
Raibsta akys nuo tokios produktų įvairovės. Visi nori išreklamuoti savo importuojamą produktą, todėl suskumba pasinaudoti proga ir pareklamuoti savo produktą lyg jis būtų pats sveikiausias ir maistingiaus pasaulyje. Tokia pati lemtis ištiko ekologišką maistą. Bet ne kiekvienas mūsų turi tiek laiko, kad patikrintų kiekvieną teiginį apie kiekvieną maisto produktą. Šiai situacijai ištaisyti mes nusprendėme pasidalinti trumpu sveikiausių maisto produktų sąrašu. Šis sąrašėlis padės jums suprasti kokie produktai yra patys sveikiausi ir naudingiausi jūsų sveikatai išsaugoti.
Riešutai
Nors riešutus būtų galima skirstyti į daug skirtingų rūšių, tiesa yra tokia, kad beveik visi iš jų yra vienodai maistingi. Vienintelis riešutas, kuris yra šiek tiek mažiau maistingas ir mažiau naudingas yra žemės riešutas. Visi kiti riešutai – nuo įprastų migdolų ar lazdynų iki egzotiškų bertoletijų ar kedrų – yra vienodai naudingi.
Moksliniai tyrimai, siekiantys išsiaiškinti riešutų naudą, dažniausiai neskirsto riešutų į kategorijas būtent dėl šios priežasties. Vienintelis svarbus klausimas – ar valgomi žemės riešutai ar bet kokie kiti.
Riešutai taip lengvai prieinami, kad mes net nepagalvojame apie jų maistingumą. Bet realybėje tai yra vienas maistingiausių augalų pasaulyje. Riešutuose yra tiek daug mineralų, kiek nėra beveik jokiame kitame gamtoje užaugančiame maiste. Braziliški riešutai čia gali būti puiki iliustracija: vos vienas riešutas (!) per parą patenkins visą jūsų organizmo seleno poreikį. Kitų riešutų reikia suvalgyti kiek daugiau norint optimaliausio poveikio, bet net ir nedidelė saujelė per parą suteikia organizmui tiek daug.
Linų sėmėnys
Linų sėmenys yra dar vienas supermaistas apie kurį mes nepagalvojame, kaip apie ypatingai maistingą. Gal dėl to, kad jis yra Lietuvoje užauginamas produktas mes į jį tiesiog nežiūrime taip, kaip derėtų. Bet realybėje linų sėmenys yra viena maistingiausių sėklų pasaulyje. Ne tik tai – tai yra vienas maistingiausių produktų apskritai.
Panašaus maistingo yra ir čija (ispaninio šalavijo) sėklos, bet linų sėmenys yra daug pigesni ir daug lengviau prieinami. Todėl kai reikia rinktis kas užims vietą maistingiausių produktų sąraše – linų sėmenys laimi po nuožmios kovos. Linų sėmenys savo maistingumu yra panašūs į riešutus: jose aptinkama maistinių medžiagų įvairovė.
Įdomu, kad juose yra ir naudingųjų omega riebalų, kurie ne taip jau ir dažnai aptinkami tokiame maiste. Todėl nebūtina valgyti žuvį ar gerti jų taukus, kad galėtumėte papildyti organizmo omega riebalų atsargas.
Lašiša
O kalbant apie žuvį: lašiša yra neabejotinai sveikiausia ir maistingiausia žuvis. Joje yra daugiau naudingų medžiagų ir daugiau omega riebalų nei bet kurioje kitoje žuvyje. Natūralu, kad lašiša tuo pat metu yra ir pati brangiausia žuvis pasaulyje. Ar bent jau populiariausių žuvų tarpe.
Tačiau norintiems gauti didžiausią naudą iš lašišos valgymo reikėtų atidžiai ją pasirinkti: natūraliai ir organiškai užaugusi lašiša, t.y. jūrinė lašiša yra nepalyginamai sveikesnė už dirbtiniu būdu užauginta žuvį. Ekologiškai užauginta lašiša, kaip ir kiti ekologiški produktai, yra sveikesni ir maistingesni. Todėl kaina natūraliai gali skirtis, bet šis skirtumas svarbus jūsų sveikatai ir jį derėtų turėti galvoje perkant lašišą.
Išvada
Tinkamai pasirinkta dieta yra vienas svarbiausių faktorių tinkamai sveikatai palaikyti. Sportas ir aktyvi gyvensena plačiąją prasme irgi yra svarbu, bet ne tiek kiek maistas. Su maistu mes gauname to, kas palaiko visą mūsų organizmą – medžiagas naudojamas visoms organizmo funkcijoms ir jas atliekantiems organams palaikyti.
Riešutai, sėklos ir žuvis yra maistingesni ir sveikesni nei vaisiai ir daržovės. Vaikams nereikėtų liepti valgyti tik šių produktų lyg jie būtų sveikatos šaltinis. Jie tikrai yra sveiki, bet pats maistingiausias maistas yra kitas: tai jau paminėtit riešutai, sėklos ir žuvis (ypatingai lašiša).
Įsigyti daugiausia tokių produktų, ypatingai ieškant ekologiškos jų atmainos, galite specializuotose sveiko ir/ar ekologiško maisto parduotuvėse. Dažniausiai jos aptinkamos internete. Viena iš tokių yra Ekorojus, kur galite surasti šiuo metu pasaulyje paklausiausią supermaistą už žemiausią kainą rinkoje.
Geras ir maistingas maistas labai svarbus kiekvienam žmogui, tačiau ypatingai toms moterims, kurios laukiasi vaikelio ar jį maitina. Tuo metu moteris reikia daugiau naudingų medžiagų, daugiau kokybiškų riebalų, kurie gausūs omge-3 ( t.y. riešutų, avokadų, lašišos). Tokiu būdu moteris jausis pati geriau ir nesijaus tokia išsekus. O omega-3 taip pat labai naudinga imunitetui, kraujotakai ir gerai cns veiklai.