Nors daugelis šunis auginančių žmonių mano, kad jų augintinis net ir šaltą žiemos dieną yra apsaugotas nuo peršalimo ligų, vet klinika primena, kad šunys, kaip ir žmonės, gali gana lengvai peršalti. Jei žinosite, kokie simptomai praneša apie pirmuosius ligos požymius, galėsite tinkamai pasirūpinti augintinio sveikata ir užkirsti kelią ligos plitimui.
Peršalimo rūpesčiai ir požymiai
Veterinarai teigia, kad peršalimas būdingas daugeliui gyvūnų, t. y. prastas oras gali paveikti ne tik šunis, bet ir kates ar net žiurkėnus. Peršalimu vadinama viršutinių kvėpavimo takų infekcija. Priklausomai nuo infekcijos pobūdžio, ligos požymiai gali svyruoti nuo lengvų iki itin sunkių. Didžioji dalis kvėpavimo takų ligų atsiranda dėl virusų, kartais jas lemia ir bakterijos arba mikroskopiniai grybai. Peršalęs šuo gali kosėti, žiaugčioti, krenkšti. Silpnesni ligos požymiai gali būti sėkmingai gydomi namuose, tačiau, jei kosulį lydi išskyros iš nosies ir akių, sunkus kvėpavimas, jei iškosėtose gleivėse pastebėjote kraujo, nieko nelaukdami kreipkitės į veterinarus.
Paprastai viršutinių kvėpavimo takų uždegimu susergama, jei šuo ilgai išbūna šaltame ore, jei augintinio imunitetas yra nusilpęs arba šuo kontaktuoja su kitais sergančiais gyvūnais. Vet klinika mini penkis dažniausius peršalimo simptomus – tai sunkus kvėpavimas dėl nosies užsikimšimo, kosėjimas, čiaudėjimas, pakilusi temperatūra ir išškyros iš nosies ar akių. Deja, nėra vieno patikimo gydymo nuo peršalimo. Skirtingais atvejais reikalinga skirtinga pagalba. Paprastai peršalimo simptomus palengvina terapija ir papildoma augintinio priežiūra.
Kaip pasirūpinti peršalusio šuns sveikata?
Jei šuniui skirsite atitinkamą dėmesį, pirmieji peršalimo simptomai praeis per savaitę. Tačiau, jei jūsų augintinio imuninė sistema yra nusilpusi, net ir paprasčiausias peršalimas gali komplikuotis ir tapti sunkios ligos, pvz., plaučių uždegimo, priežastimi. Būtina į veterinarus kreiptis ir tuomet, jei peršalimas užpuola jaunus arba senyvo amžiaus šunis, kadangi paprastai jų imuninė sistema yra silpnesnė ir peršalimas be specialaus gydymo gali nepraeiti. Veterinarai primena, kad silpną imunitetą turi ir kambariniai šunys, kurie lauke būna gana retai.
Jei įtariate, kad šuo peršalo, suteikite augintiniui daugiau šilumos – šuns būda ar guolis turi būti šilti, apsaugoti nuo vėjo ir skersvėjų. Sergančiam šuniui reikia ramybės, todėl leiskite jam pailsėti, trumpinkite pasivaikščiojimų laiką (dėl šalto oro susiaurėja bronchai, kas dar labiau apsunkina augintinio kvėpavimą). Jei sergantis šuo gyvena lauke, paruoškite jam šilto ėdalo, pvz., košės ar mėsos nuoviro. Veterinarai primena, kad peršalusiam šuniui būtina suvartoti didesnį kiekį vandens. Jei šuo nenori lakti, vandenį sumaišykite su sultiniu. Jei šuo gyvena lauke, stebėkite, kad vanduo dubenyje neužšaltų. Neleiskite šuniui ėsti sniego, kadangi tai lengvas būdas peršalti. Jei matote, kad peršalimo simptomai nepraeina arba stiprėja, būtina kreiptis į specialistus ir pradėti medicininį gydymą. Paprastai tokiu atveju skiriami antibiotikai.